noVNC 1.6.0 - en to sv translation catalogue (69 entries)

en: Running without HTTPS is not recommended, crashes or other issues are likely.
sv: Det är ej rekommenderat att köra utan HTTPS, krascher och andra problem är troliga.

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Disconnecting...
sv: Kopplar ner...

en: Reconnecting...
sv: Återansluter...

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Failed to connect to server:
sv: Misslyckades att ansluta till servern:

en: Connected (encrypted) to
sv: Ansluten (krypterat) till

en: Connected (unencrypted) to
sv: Ansluten (okrypterat) till

en: Something went wrong, connection is closed
sv: Något gick fel, anslutningen avslutades

en: Failed to connect to server
sv: Misslyckades att ansluta till servern

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: New connection has been rejected with reason:
sv: Ny anslutning har blivit nekad med följande skäl:

en: New connection has been rejected
sv: Ny anslutning har blivit nekad

en: Credentials are required
sv: Användaruppgifter krävs

en: noVNC encountered an error:
sv: noVNC stötte på ett problem:

en: Hide/Show the control bar
sv: Göm/Visa kontrollbaren

en: Drag
sv: Dra

en: Move/Drag viewport
sv: Flytta/Dra vyn

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Show keyboard
sv: Visa tangentbord

en: Extra keys
sv: Extraknappar

en: Show extra keys
sv: Visa extraknappar

en: Toggle Ctrl
sv: Växla Ctrl

en: Toggle Alt
sv: Växla Alt

en: Toggle Windows
sv: Växla Windows

en: Send Tab
sv: Skicka Tab

en: Send Escape
sv: Skicka Escape

en: Send Ctrl-Alt-Del
sv: Skicka Ctrl-Alt-Del

en: Shutdown/Reboot
sv: Stäng av/Boota om

en: Shutdown/Reboot...
sv: Stäng av/Boota om...

en: Power
sv: Ström

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Reboot
sv: Boota om

en: Reset
sv: Återställ

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Edit clipboard content in the textarea below.
sv: Redigera urklippets innehåll i fältet nedan.

en: Full screen
sv: Fullskärm

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shared mode
sv: Delat läge

en: View only
sv: Endast visning

en: Clip to window
sv: Begränsa till fönster

en: Scaling mode:
sv: Skalningsläge:

en: None
sv: Ingen

en: Local scaling
sv: Lokal skalning

en: Remote resizing
sv: Ändra storlek

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Compression level:
sv: Kompressionsnivå:

en: Repeater ID:
sv: Repeater-ID:

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Host:
sv: Värd:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Automatic reconnect
sv: Automatisk återanslutning

en: Reconnect delay (ms):
sv: Fördröjning (ms):

en: Show dot when no cursor
sv: Visa prick när ingen muspekare finns

en: Logging:
sv: Loggning:

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Connect
sv: Anslut

en: Server identity
sv: Server-identitet

en: The server has provided the following identifying information:
sv: Servern har gett följande identifierande information:

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: Please verify that the information is correct and press "Approve". Otherwise press "Reject".
sv: Kontrollera att informationen är korrekt och tryck sedan "Godkänn". Tryck annars "Neka".

en: Approve
sv: Godkänn

en: Reject
sv: Neka

en: Credentials
sv: Användaruppgifter

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Send credentials
sv: Skicka användaruppgifter

en: Cancel
sv: Avbryt
